XII Konkurs Piosenki Religijnej „SURSUM CORDA”

W tym roku na scenie zaprezentowali się artyści z piętnastu szkół. – Wierzę, że to nasze spotkanie z piosenką religijną, która jest przekazem treści duchowych, budzi w każdym z nas nadzieję. „Sursum corda”, w górę serca! To ubogacenie na dziś, na jutro i na dłużej – uśmiecha się s. Jolanta Kopiczko.

– Sama myśl organizowania konkursu zrodziła się w naszej szkole, a inicjatorką konkursu jest s. Jolanta Kopiczko. Ona jest duchem sprawczym tego przedsięwzięcia – podkreśla dyrektor Zespół Szkół Zawodowych im. Sandora Petofi w Ostródzie, Henryk Rybacki. Nie ukrywa zadowolenia, że nie tylko piosenka popularna ale i religijna odgrywa ważną rolę w życiu młodych. – Mogą oni dzięki temu zaprezentować wartości, którymi żyją, nie tylko w miejscach sakralnych, ale też i w środowiskach młodzieżowych – dodaje.

Proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, ks. Roman Wiśniowiecki, w konkursie widzi ogromną szansę na ewangelizację, przekazywanie Dobrej Nowiny, której treść znajduje się w wielu piosenkach religijnych. – To jest na pewno ewangelizacja. I to jest ta wartość, przesłanie Ewangelii przez pieśń – mówi ks. Roman.

Wśród wokalistów wystąpił Kacper Kwiatkowski z Rychnowa. „To nie gwoździe Cię przebiły, lecz mój grzech…”. Niezwykłe wykonanie, odczuwane emocje zatrzymywały myśli. – Muzykę traktuję jak mój dom, to miejsce, gdzie mogę być sobą – wyjaśnia.

Na tegorocznym konkursie można było usłyszeć wiele pieśni i piosenek maryjnych. W końcu to rok 140. rocznicy objawień w pobliskim Gietrzwałdzie. „Ave Maria, gratia plena, Dominus Tecum…”, delikatne, subtelne, czysto zaśpiewane, pięknym głosem. To wykonanie ujęło wielu z widowni. – Pan Bóg obdarzył – uśmiecha się Julia Godzwon.

Nie planowała uczestnictwa w tym konkursie. Za dwa miesiące matura, czas nauki. – Ale namówiła mnie koleżanka, „chodź Julka, to ostatnia okazja, żeby zaśpiewać na konkursie”. Śpiew jest dla mnie odpoczynkiem, chwilą zapomnienia o wszystkim. A rodzina mogłaby potwierdzić, że śpiewam bardzo dużo. Czasem to już domownikom przeszkadza – śmieje się Julia. – Kocham się dzielić śpiewem.

KP1 KP2 KP3 KP4 KP5 KP6 KP7 KP8 KP9 KP10 KP11 KP12

Tegoroczni wyróżnieni i nagrodzeni:

 Soliści Szkół Gimnazjalnych :

I miejsce :      Julia Cichosz –  Gimnazjum im. św. Dominika w Ostródzie

II miejsce :     Anna Giergowska –   Gimnazjum Katolickie nr 22 w Olsztynie

III miejsce :    Weronika  Kuc   Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego w Ostródzie

Wyróżnienie : Wiktoria Chorążewcz  –  Gimnazjum w Lipowie

Zespoły  Szkół Gimnazjalnych :

I miejsce :       Gimnazjum Katolickie nr 22 w Olsztynie

II miejsce :      Zespół „ Saltem – „Gimnazjum im. św. Dominika w Ostródzie

III miejsce:      Gimnazjum w  Lipowie

 Soliści Szkół Ponadgimnazjalnych:

I   miejsce :  Dominika Wilków –Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica   w Ostródzie

II  miejsce :      Julia Godzwoń – Liceum  św. Dominika w  Ostródzie

III  miejsce :     Aleksandra Cudakiewicz – XI Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie

Wyróżnienie :  Sandra Empel  –  Zespół Szkół Zawodowych im. Sandora Petofi w Ostródzie

 Zespoły  Szkół  Ponadgimnazjalnych :

I   miejsce :     duet : Aleksandra Farasiewicz i Julia Godzwoń –  Liceum  św. Dominika w  Ostródzie

II  miejsce :      Zespół Szkół Zawodowych im Sandora Petofi w Ostródzie

III  miejsce :     „ Zespół: THE BEST” z Zespołu  Szkół Zawodowych im. Wincentego Witosa w Ostródzie